Światła do jazdy dziennej – coraz częściej świecą na polskich drogach.

 

Światła do jazdy dziennej LED – przyjrzyjmy im się bliżej


W dzisiejszych czasach coraz więcej samochodów wyposażona jest w światła do jazdy dziennej. W nowych samochodach stały się one standardem, a właściciele starszych pojazdów próbując dorównać młodszym modelom, sami montują światła do jazdy dziennej. Ich główną zaletą jest nie tylko unowocześnienie wyglądu pojazdu, ale także zwiększają widoczność na drodze i pozwalają na oszczędzanie pieniędzy.

Kiedy i jak włączyć światła do jazdy dziennej?

 

Podstawowy błąd, jaki popełniają kierowcy to używanie jednocześnie świateł do jazdy dziennej i świateł mijania. Tak robić nie powinniśmy.
Prawidłowo zamontowane światła włączają się od razu po przekręceniu kluczyka w stacyjce, a gasną w momencie włączenia w samochodzie świateł mijania.

Posiadacze nowych samochodów, które fabrycznie wyposażone są w światła do jazdy dziennej mają jeszcze wygodniej, gdyż auta te wyposażone są w automatyczny przełącznik oraz czujnik zmierzchu. Wówczas system samodzielnie zmienia światła dzienne na światła mijania gdy tylko zajdzie słońce.

Warto także wiedzieć kiedy można używać świateł dziennych zamiast mijania.
Trudne warunki atmosferyczne takie jak mgła czy opady deszczu wykluczają użycie świateł dziennych. W takich sytuacjach zadziałać musi jednak kierowca, gdyż czujnik nie wykrywa niekorzystnych warunków atmosferycznych.

 

Co mówią przepisy o światłach do jazdy dziennej?


W sprawie stosowania świateł DRL pojawił się rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 4 maja 2009 r. które dotyczy warunków technicznych oraz zakresu niezbędnego wyposażenia pojazdów.
 
Zgodnie z nim światła te powinny:

-włączać się automatycznie po przekręceniu kluczyka w stacyjce,

-wyłączyć się od razu po przełączeniu ich na światła mijania, drogowe i przeciwmgielne (z wyjątkiem wykorzystywania ich w krótkich odstępach czasu jako sygnał świetlny),

-zostać zamontowane zgodnie z precyzyjnie wyszczególnionymi wytycznymi.

Ponadto światła do jazdy dziennej stosowane mogą być na drogach tylko od świtu do zmierzchu, tylko w dobrych warunkach atmosferycznych.

 

Homologacja świateł DRL:


W rozporządzeniu znalazła się również informacja na temat produktu, a dokładniej jakie światła powinniśmy wybrać. Decydując się na systemy świateł do jazdy dziennej, musimy wybrać światła z homologacją. Jeśli nie mamy pewność, czy dana wersja ją posiada, wystarczy, że spojrzymy na obudowę. Na jej powierzchni musi znajdować się oznaczenie "RL" i znak homologacji oznaczony literą "E"

Próba oszczędzenia pieniędzy i zakup lam bez homologacji grozi wysokim mandatem i naraża na utratę dowodu rejestracyjnego pojazdu

 

 

Jak zamontować światła do jazdy dziennej? Podpowiadamy:Przed montażem świateł do jazdy dziennej ponownie należy zapoznać się z przepisami prawnymi. Światła LED do jazdy dziennej powinny zostać umieszczone symetrycznie pod względem osi pojazdu i na tej samej wysokości. Dodatkowo odległość dzieląca je musi być nie mniejsza niż 60 cm. Przestrzeń pomiędzy reflektorami a ziemią powinna wynosić co najmniej 25 cm, jednak nie może przekraczać 150 cm. Dodatkowo nie mogą one wystawać poza obrys pojazdu i muszą być zamontowane maksymalnie 45 cm od jego bocznego obrysu.


Zalety świateł DRL:

Największą i najbardziej kuszącą zaletą świateł do jazdy dziennej jest oszczędność. Modele takie zużywają znacznie mniej prądu niż podstawowe światła mijania.  Wpływa to z kolei na zużycie paliwa, które maleje. Zdaniem użytkowników średnie spalanie może spaść nawet o 0,5 - 1 l na 100 km, co przy dzisiejszych cenach paliwa jest już sporą oszczędnością.

Dodatkowo rzadsze używanie żarówek halogenowych/ksenonowych przedłuża ich żywotność i zmniejsza częstotliwość ich wymiany, co jest kolejną oszczędnością.

Oczywiście istnieją także inne zalety takie jak poprawa i unowocześnienie wyglądu pojazdu. Jest to delikatne odświeżenie samochodu oraz niebanalny wygląd.

Kolejną zaletą świateł do jazdy dziennej jest poprawa widoczności na drodze. Samochód wyposażony w światła DRL jest lepiej widoczny dla innych użytkowników ruchu drogowego, co bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo.

 

O czym warto pamiętać?


Światła do jazdy dziennej to bardzo wygodne i oszczędne rozwiązanie, które zwiększa bezpieczeństwo na drodze. Warto jednak zaopatrzyć się w homologowany system, a nie tańsze zamienniki, gdyż nie mają one wtedy zbyt wiele wspólnego z bezpieczeństwem i narażają na nieprzyjemności podczas kontroli policji na drodze. 

Poniżej znajdziecie naszą ofertę na światła do jazdy dziennej DRL:

https://euromah.pl/pl/c/Swiatla-do-jazdy-dziennej-DRL/548

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl