Czujniki parkowania – instruktarz poprawnego montowania. Zrób to z nami !

 

Czujniki parkowania – czym są i jak działają ?


Czujniki parkowania to zespół systemów elektronicznych ułatwiających manewr parkowania pojazdem. Sensory umieszcza się głównie z tyłu pojazdu w kilku miejscach, czasami również z przodu. Odbierają one odbitą od przeszkody falę ultradźwiękową, następnie przesyłają sygnał do jednostki centralnej, by poinformowała nas o przeszkodzie występującej przy manewrze. Wówczas urządzenie dźwiękami przerywanymi a następnie dźwiękiem ciągłym sygnalizuje nam o wystąpieniu przeszkody w konkretnej odległości. Pomiar ten dokonywany jest w oparciu o czas powrotu fal dźwiękowych.

 

 

 

System składa się :

 

-czujników / sensorów parkowania

-jednostki centralnej odbierającej sygnał z czujników

-wyświetlacza umożliwiającego wizualne monitorowanie sytuacji z kabiny pojazdu

-głośnika emitującego przerywany lub ciągły sygnał dźwiękowy

-przewodów montażowych pozwalających na podpięcie systemu do instalacji elektrycznej pojazdu

 

 

Kiedy najbardziej przydają się czujniki parkowania ?


Korzystanie z nowinek technologicznych czy też starych sprawdzonych gadżetów elektronicznych nie ujmuje umiejętności kierowcom. W XXI wieku wspomaganie się technologią jest już standardem, dlatego wiele samochodów już jako wyposażenie standardowe posiada właśnie czujniki parkowania.
W dużych, zatłoczonych miastach nie łatwo o kolizję, gdyż nasza koncentracja jest mniejsza ze względu na otaczający nas szum i częste zamieszanie na drogach. Kiedy parkujmy w ciasnych uliczkach, a kolejny pojazd stoi tuż za nami często może dość do sytuacji, w której nerwowy manewr może doprowadzić do kolizji. By tego uniknąć warto sięgnąć po pomoc jaką są czujniki parkowania i z ich pomocą poprawnie, szybko i bezpiecznie zaparkować pojazd oraz oszczędzić sobie nerwów.

Czujniki parkowania sprawdzają się równie dobrze w samochodach dostawczych, gdyż to właśnie w dużych pojazdach widoczność podczas parkowania nie jest tak klarowna jest w samochodach osobowych. Często zawodowi kierowcy korzystają ze wsparcia czujników parkowania, dzięki czemu unikają starty czasu i pieniędzy jakie mogliby stracić przy kolizji parkingowej.

W samochodach, które nie są wyposażone w czujniki parkowania można zakupić zestaw do samodzielnego montażu i wzbogacić swój samochód o ten bardzo przydatny gadżet elektroniczny.

 

Jakie czujniki wybrać ?


Obecnie na rynku wybór czujników jest bardzo duży. W zależności od kompletu znajduje się w nich 4 lub 8 czujek przeznaczonych na tył i przód samochodu. Można również dobrać kolor czujników do koloru samochodu, jednak jest też często możliwość pomalowania ich na dowolny kolor.
Jeśli nie czujemy się na siłach by samemu zamontować czujniki- zostawmy to specjalistom 😊 Na pewno z przyjemnością się tym zajmą.

W naszej ofercie posiadamy między innymi :

https://euromah.pl/pl/p/CZUJNIKI-PARKOWANIA-ROZPINANE-WYSWIETLACZ-SLIM-Czarne/1548

https://euromah.pl/pl/p/M-Tech-Czujnik-parkowania-CP7-buzzer-4X-czarne/1029

https://euromah.pl/pl/p/M-Tech-Czujnik-parkowania-wyswie-rozpinane-srebrne/1426

 

 

Od czego zacząć – czyli montaż czujników parkowania :Zanim przystąpimy do montażu czujników parkowania, warto dokładnie rozplanować w jakim miejscu chcemy je umieścić.

Odstęp między sensorami powinien wynosić około 30-40 cm a optymalne ich rozłożenie to 4 z tyłu i 4 z przodu pojazdu.

Do samodzielnego zamontowania czujników niezbędne jest posiadanie odpowiednich narzędzi takich jak :

-wiertło / otwornica o odpowiedniej średnicy – zazwyczaj akcesorium dostępne jest w komplecie
-wkręty
-miarka do wyznaczenia prawidłowej wysokości i odległości
-wkrętarka lub śrubokręt
-klucze w razie konieczności zdjęcia zderzaka
-mazak do zaznaczenia miejsc wiercenia otworów
-taśma dwustronna

Podczas montażu często należy zdjąć zderzak by wywiercić otwory na sensory.

Najlepszym miejscem do zamontowania centralki zestawu jest bagażnik. W celu przeciągnięcia kabli trzeba chwilowo usunąć lub odchylić fragmenty tapicerki i plastikowe elementy kryjące. Jednostkę podłączamy przewodem do zasilania światła cofania.


 

 

Wyświetlacz z głośnikiem – montaż :Najczęściej wyświetlacz montuje się na desce rozdzielczej i można go przymocować za pomocą taśmy dwustronnej. W związku z tym, że kable należy przeciągnąć z tyłu pojazdu na jego przód, warto dokładnie przemyśleć kolejne kroki. Najlepszym według nas rozwiązaniem jest wykorzystanie otworów technologicznych w podsufitce albo progu samochodu. Jeśli nie jesteśmy biegli w systemach elektronicznych, poprawne podłączenie kabli będzie wymagało skrupulatnego przestudiowania instrukcji. Bez pośpiechu 😊

 

 

TEST !Po prawidłowym montażu bardzo istotny jest test czujników, zanim przystąpimy do ich użytkowania.
Ekran powinien zareagować od razu po wrzuceniu wstecznego biegu. Jeśli postępowaliśmy podczas montażu zgodnie z instrukcją, po ustawieniu za samochodem przeszkody czujniki powinny ją wykryć i wydać dźwięki ostrzegawcze. Skala na ekranie pokaże odległość przeszkody od pojazdu. Dla pewności podczas wykonywania testu warto poprosić o pomoc zaufaną osobę.

 

O czym warto pamiętać ?


Poprawnie zamontowane i sprawne czujniki powinny precyzyjni pokazywać odległość samochodu od przeszkody, dzięki czemu pomogą nam uniknąć zderzenia. Jednak podczas prowadzeniu pojazdu zawsze należy zachować maksymalną ostrożność i koncentrację i nie można polegać wyłącznie na gadżetach elektronicznych, ponieważ nie są to urządzenia niezawodne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl