Jak przygotować samochód na jesień – poradnik dla kierowców 0

Auto jesienią – podstawowe czynności, które musisz wykonać.

Wielu kierowców nie zastanawia się jak przygotować swoje auto do jesieni. Tymczasem jesień może być w niektórych momentach trudniejszym okresem do jazdy samochodem, niż zima. Zimą wszyscy spodziewają się trudnych warunków drogowych, zarówno kierowcy, którzy przez to są ostrożniejsi, jak i służby odpowiadające za utrzymanie dróg. Oprócz tego zimą wiele osób pozostawia swoje auta pod domem, bojąc się jazdy w niesprzyjających warunkach lub ze względu na trudności z uruchomieniem samochodu. Wówczas w mroźny zimowy poranek na drogach bywa mniej tłoczno, niż zwykle. Tymczasem jesienią, podczas gdy zdecydowana większość pojazdów bez trudu odpala, kierowcy śmiało wyjeżdżają na drogi. Mamy więc maksymalne obłożenie dróg, połączone z trudnymi warunkami atmosferycznymi i wcześnie zapadającym zmrokiem. Finalnie otrzymujemy naprawdę niesprzyjające warunki do jazdy. Warto więc nie pogarszać dodatkowo swojej sytuacji kiepskim stanem technicznym samochodu i odpowiednio wcześnie zastanowić się, jak przygotować auto do jesieni, a następnie zaplanowane czynności wykonać sumiennie i dokładnie.


Pierwszy krok jesiennej pielęgnacji – dokładne czyszczenie.Auto czyste jest autem zadbanym.
Umyjmy więc swój samochód tak, by oczyścić wszystkie zakamarki. Zadbajmy o domycie niedostępnych zakątków, jeśli mamy możliwość, umyjmy podwozie. Poza tym wyczyśćmy wycieraczki — zarówno przednie, jak i tylną. Zadbajmy również o czystość naszych reflektorów — jeśli trzeba, wypolerujmy ich zmatowiałą powierzchnię lub zlećmy to specjaliście, aby poprawić jakość oświetlenia. Dzięki porządnemu umyciu nasz samochód zyska blask oraz pozwoli nam dojrzeć ewentualne niedoskonałości, które dobrze jest zabezpieczyć przed nadejściem zimy. Przypatrzmy się szczególnie podwoziu, które może wymagać zastosowania konserwacji.

 

Jesienią bardzo ważne jest utrzymywanie pojazdu w czystości, a zwłaszcza przedniej szyby. Nie dość, że kierowcy jadący przed nami wyrzucają w naszą stronę spod kół „mgiełkę” stanowiącą mieszankę wody i błota, to jeszcze w niektórych miejscach postoju na nasze auto spadają z drzew zakurzone liście. Dbajmy zatem o to, by regularnie myć szyby, co zapewni nam lepszą widoczność i możliwie opóźni zużywanie się piór wycieraczek. Jeżeli poruszać się one będą po czystej powierzchni, to nie tylko lepiej będą zbierać wodę, ale również dłużej nam posłużą. Jeżeli zaobserwujemy, że wycieraczki pozostawiają smugi, sprawdźmy, czy pióra wycieraczek są czyste i nieuszkodzone. Jeśli wymagają wymiany – nie zwlekajmy z tym.

 

 

Kolejny ważny krok - sprawdź uszczelki

 

Wilgoć we wnętrzu auta to zmora wielu kierowców. Z jej powodu parują nam szyby, co podczas jesiennej pogody może się zdarzać bardzo często i wpływa to negatywnie na widoczność i bezpieczeństwo jazdy. Dlatego tak ważne jest dbanie o uszczelki w drzwiach i prowadnice szyb. To one mają na celu chronić nasze auto przed dostawaniem się wilgoci do jego wnętrza. Uszczelkę należy najpierw umyć, a później zastosować na niej środek pielęgnacyjny. Jeśli w samochodzie są uszczelki pokryte "meszkiem", czyli sproszkowanym welurem, wyczyśćmy je wodą z mydłem, wysuszmy i dopiero po wysuszeniu spryskajmy, lecz w niewielkich ilościach, sprayem silikonowym. Postarajmy się to zrobić jedynie w tych miejscach, w których szyba styka się z uszczelką.

 

Płyny eksploatacyjne – gwarancja właściwego działania poszczególnych układów.

 

Mówiąc o płynach eksploatacyjnych mamy głównie na myśli olej silnikowy, płyn chłodniczy, a także płyn do układu hamulcowego. Ich braki mogą wywołać nieodwracalne skutki, jak np. zatarcie silnika czy też przegrzanie silnika. Warto więc sprawdzić ich poziom i jeśli występują braki – dolać.

Jeśli jednak niezbyt często wymieniamy w samochodzie te płyny, wato udać się na całkowitą ich wymianę zalecaną co 10 tys. km.

 

 

 

 

Wentylacja

 

Parujące szyby w samochodzie to w dużym stopniu kwestia niewłaściwej wentylacji pojazdu. W wilgotnym, jesiennym sezonie może się okazać, że jest to najważniejszy punkt z całej listy. Co warto zrobić, żeby usprawnić wentylację? Przede wszystkim należy odkurzyć kanały wentylacyjne i spryskać je specjalnym preparatem dezynfekującym. Warto też pomyśleć o wymianie filtra kabinowego/pyłkowego. Być może jest już mocno zabrudzony i zawilgocony — ten zabieg zdecydowanie poprawi jakość wentylacji naszego pojazdu. Brudny i zakurzony filtr wchłania wodę, przez co parowanie szyb jest wprost nieuniknione. Wentylacja to także klimatyzacja — warto ją raz za czas włączyć (można ustawić na opcję "grzania"), gdyż ułatwi nam to wysuszenie wnętrza, np. wilgotnych dywaników.

 

Hamulce

 

Sprawdzenie stanu układu hamulcowego to kolejny ważny punkt na każdej liście przygotowania auta do jesieni. Ciemne poranki i popołudnia, śliska nawierzchnia, mżawka to warunki, w których nietrudno o sytuacje zmuszające do awaryjnego hamowania. Niech nasz układ hamulcowy będzie w takim stanie, by był on skuteczny.

Gdy zastanawiamy się, jak przygotować auto do jesieni, pamiętajmy, że niezwykle ważnym elementem odpowiadającym za bezpieczeństwo jest w nim człowiek. Wykonanie czynności znajdujących się na powyższej liście to obowiązek każdego kierowcy, który dba o zdrowie i bezpieczeństwo swoje, współpasażerów i innych użytkowników dróg. Nie zapominajmy także o dostosowywaniu prędkości do warunków panujących na drodze, zachowywaniu odstępów od poprzedzających nas aut oraz o zachowaniu kultury jazdy. 

Polecane produkty:


 

Odmrażacz do szyb TITANIUM, do -35°, 750 ml

Dr. Marcus Odmrażacz do szyb w samochodzie 750ml.


 

Zamarznięte szyby w zimie?? To już przeszłość! Użyj skutecznego odmrażacza Dr. Marcus!
Wystarczy spryskać szybę odmrażaczem i gotowe — nawet przy -35C. Bez użycia skrobaka!

 • producentem jest firma Dr. Marcus
 • pojemność 750ml - Atomizer — Super wydajność
 • błyskawicznie odmraża zamarznięte szyby — nawet przy -35'C
 • usuwa lód, szron i pokrywę śniegową z szyby
 • bezpieczny dla lakieru i uszczelek

  

Odmrażacz do zamków Q11

Błyskawicznie odmraża, likwiduje oblodzenia, smaruje i konserwuje oraz zapobiega ponownemu tworzeniu się lodu w zamku.

WŁAŚCIWOŚCI:

 • Preparat o silnym działaniu odmrażającym,
 • Zapewnia długotrwałą ochronę przed ponownym zamarznięciem,
 • Smaruje i konserwuje zamki,
 • Zapobiega korozji,
 • działa do -60°C,
 • 50ml SPRAY.

 

ODMRAŻACZ DO SZYB LUDU SZRONU Q11 NANO 500ml

ODMRAŻACZ DO SZYB 500 ml w atomizerze — szybko i skutecznie rozpuszcza szron i lód oraz czyści zabrudzenia z szyb, uszczelek i wycieraczek. Zapewnia idealną przejrzystość szyb. Nie niszczy uszczelek i gumy. Dzięki zastosowaniu odmrażacza unikniesz zarysowań szyb, które występują przy mechanicznym usuwaniu lodu skrobaczką.

 

CARMOTION Samochodowy pochłaniacz wilgoci XXL - 400g

To najprostszy sposób na pozbycie się nadmiaru wilgoci z wnętrza auta. Skutecznie rozwiązuje problem zaparowanych szyb, poprawiając komfort i bezpieczeństwo użytkowania samochodu. Wygodny i łatwy w użyciu.

Wchłonięta z powietrza wilgoć, zmagazynowana zostaje w pochłaniaczu i zamknięta w specjalnie zaprojektowanych granulkach znajdujących się w jego wnętrzu, eliminując ryzyko jakichkolwiek wycieków.

Inteligentny wskaźnik zawilgocenia zmieniając kolor na różowyinformuje, kiedy pochłoniacz jest pełen i należy go osuszyć. Można go osuszyć w mikrofalówce, piekarniku lub na kaloryferze. 

Woreczek z granulkami pochłaniającymi wilgoć może być osuszany w tradycyjnej kuchence mikrofalowej(600W przez 6 minut, 700W przez 5 minut).

Uniwersalny, może być stosowany zarówno w samochodzie, jak i domu.

 

Carlube Copper  Multi-purpose grese - Wysokotemperaturowy smar miedziany - 3kg

Wielozadaniowy smar miedziany marki Carlube - to wysokotemperaturowy (do 1100 °C), antyzatarciowy, nie zawierający ołowiu, oparty na miedzi smar montażowy. Przeznaczony do tworzenia gęstej warstwy ochronnej odpornej na wypłukiwanie i wypalanie podczas eksploatacji. Idealny do ochrony elementów metalowych przed zatarciem, przedostawaniem sie oleju, wody, chroni przed rdzą i korozją.

 

Technicqll Smar silikonowy do uszczelek i plastiku 50ml

Bezbarwny, bezzapachowy, neutralny smar na bazie chemicznie zagęszczonego 100% oleju silikonowego o wysokiej czystości. Bardzo skuteczny i wydajny środek do konserwacji i renowacji prawie wszystkich powierzchni stosowanych w gospodarstwie domowym, motoryzacji i przemyśle.

 

Technicqll Elektrożel do styków 100ml

Smar na bazie oleju syntetycznego zagęszczonego kompleksem litowym z dodatkami antyutleniającymi i antykorozyjnymi. Do smarowania mechanizmów elektrycznych narażonych na wibracje, obciążenia uderzeniowe, wilgoć i wymywanie wodą. Elektrożel jest praktycznie nietopliwy, posiada własności antystatyczne, jest kompatybilny z elementami wykonanymi ze stopów miedzi, jak również z dużą ilością elastomerów, co umożliwia smarowanie skojarzeń trących typu metal-plastik, metal-guma.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl